Warning: mysql_real_escape_string(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/seoders/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1191

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /home/seoders/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1191

Warning: mysql_real_escape_string(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/seoders/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1194

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /home/seoders/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1194

Warning: mysql_real_escape_string(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/seoders/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1197

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /home/seoders/public_html/wp-content/plugins/statpress/statpress.php on line 1197
Google webmaster araçları

Google webmaster araçları

TayfunYel tarafından 4 sene önce, 1.296 kez görüntülendi ve 1 yorum yapıldı.

Ders 18: Google webmaster araçları

Google webmaster araçları

Google webmaster araçları Google mail hesabınıza giriş yapıp internet sitenizi yönetmenizi sağlamaktadır. Web sitenizi Google uyumlu hale geritirip herhangi bir sorun halinde size mesaj olarak bildirim yapan Google bu aracı sayesinde bir çok konuda web site sahiplerine yardımcı olmaktadır. Google webmaster araçlarında neler bulunmaktadır bu dersimizde sizlere bunları detaylı bir şekilde açıklamasını yapacağız. Öncelikle sitemizi Google webmaster tools kaydını nasıl yaparız .

Google webmaster araçları site ekleme

Google Mail hesabımıza giriş yaptıktan sonra Google webmaster tools ‘ u tıklayarak giriş yapıyoruz. Sol tarafta anasayfa , Google tarafından gönderilen mesajlar Laboratuvar bu bölümde yazar istatistikleri bulunmakta ve en son diğer kaynaklar site ile diğer kaynaklar bulunmaktadır. Orta kısımda siteleriniz sıralanmaktadır. Sağ üst kısımda yardım menüsü ve yanındaki çark işaretinde web yöneticisi araçları tercihleri bulunmaktadır. Bunların hemen altında Kırmızı bir buton üzerinde site ekle bulunmaktadır, bu butonu tıklayarak site url adresini girip devam diyoruz. Bu işlemden sonra Google webmaster tools doğrulama kısımı kalıyor bir çok şekilde doğrulama yapmanız münkün ön çok 2 şekilde doğrulama yapılmaktadır.

1. Html Dosyası ile doğrulama

Google web yöneticisi araçlarında sitenizi doğrulamak için en çok kullanılan doğrulama şeklidir. Bütün web sitelerinizde aynı html dosyasını kullanarak doğrulama yapabildiğinizden en kolay ve en çok kullanılması bu nedenledir. Google tarafından verilen .html dosyasını sitenizin ana dizinine yükledikten sonra doğrula diyip doğruladıktan sonra artık ana menüde siteniz yer alacaktır.

2. Meta ile doğrulama

Google webmaster araçları tarafından .html den sonra en çok kulanılan 2. doğrulama sistemi  meta ile doğrulamasıdır. Google tarafından size bir meta kodu verilir bu kod her site için farklı olduğundan daha az tercih edilmektedir. Sitenizin üst kısımında meta bölümüne yerleştirek Google aracını bu sayede doğrulamış olursunuz.

Doğrulama işlemi bittikten sonra anasayfaya gelip orta kısımdan gerekli site adresini seçiyoruz. Sol tarafta site kontrol paneli, orta kısımda istatistikler, sağ üst tarafta bir çark bulunmakta o bölümde de site ayarları yapılmaktadır.

Site Kontrol Paneli

Site Mesajları : Google’nin size herhangi bir sorun olduğu zaman göndereceği mesajların yer aldığı bölümdür.

Arama görünümü

1. Yapılandırılmış veri : Veri işaretleyicisi kullanılarak sitenizin arama sonuçlarındaki görünümü iyileştirmek amacıyla yapılandırılmış verilerdir.

2. Veri işaretleyici : Arama görümünde kullanıcılara daha detaylı bilgi sunmak adına yapılan çeşitli etiketlemelerdir.  Örneğin bir yemek tarifi sitesi düşünelim yemeğe verdiğiniz oy, yemeğin  pişirme süresi ve yemeğin kalorisi gibi detaylı bilgiler bulunmakta bu sayede arama sonuçlarında daha deyatlı görünmektedir. Bu örneklemeyi bir çok çeşitli alanda hizmet veren sitelerde de düşünebiliriz .

Bu konuda daha detaylı bilgiyi Zengin Sinppet’ler ve yapısal veri aracı Hakkında tıklayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

3. Html Gelişmeleri : Kullanıcı deneyimini arttırmak site performansı gibi ayrıntılara bu bölümden dikkat çekmektedir. Bu bölümde spama karşı dikkatli olmak gerekmektedir.

Meta açıklama

 • Yinelenen meta açıklamalar : Birden fazla terkar edilen meta açıklamaları bu bölümde gösterilir
 • Uzun meta açıklamaları : Gereğinden uzun olan meta açıklamaları bu bölümde gösteriler.
 • Kısa meta açıklamaları : Kısa olarak genelde sitenin üst kısımında gibi bölümlerde sitenizin daha kolay bulunmasını sağlar.

Başlık Etiketi

 • Eksik başlık etiketleri : Girilmeyen başlık etiketleri burda yer almaktadır.
 • Yinelenen başlık etiketleri : Aynı başlığı birden fazla kullanılması ile bu bölümde bunları görebilirsiniz.
 • Uzun başlık etiketleri : Karakter sayısı gereğinden uzun olan başlık etiketleri bu bölümde yer alır.
 • Kısa başlık etiketleri : Kısa ve kolay erişim sağlanabilen başlık etiketleri yer alır.
 • Bilgilendirici olmayan başlık etiketleri : Gerekli bilgiye ulaşmayı kısıtlayan başlık etiketleri bu bölümdedir.

Dizine eklenmez içerik

 • Google tarafından engellenerek dizine eklenmesi gereken içerikleri bu bölümde görebilirsiniz.

4.Site Bağlantıları

Sitenizin  Url yazdığınız zaman alt kısımda iki bölüm şeklinde bağlantılar bulunmaktadır. Bu en az 2 en fazla 10 görümünde en çok sitenizde tıklanan bölümlerin önce çıkarak Google tarafından değerli görüp bağlantı vermesi ile oluşmaktadır. Eğer ordan kalkmasını istediğiniz bir bağlantı varsa bağlantı uzantısını girip Google’de bağlantıyı çıkarmayı isteyebilirsiniz.

Arama Trafiği

1. Arama sorguları

Bu bölümde hangi anahtar kelimenin ne kadar gösterim aldığı, en çok yapılan aramalar ve en alakalı sayfalar gibi çeşitli istatistikleri görebilirsiniz. Bunların yanı sıra hangi anahtar kelimede Google kaçıncı sırada olduğunu bu bölümden görebilirsiniz. Geriye dönükte bu istatistiklerin kontrolünü sağlayabilirsiniz.

2. Sitenize Bağlantılar

Sitenize backlink veren siteleri burdan inceleyebilirsiniz bu bölüm web spama karşı en çok ziyaret edeceğiniz bölümdür. Bu bölümde site içi ve site dışı bağlantıları görebilirsiniz. Site dışı gelen zararlı bağlantı listesini bu bölümden oluşturarak  Google disavow bağlantı reddetme aracı ile bu zararlı bağlantıları reddedebiliyorsunuz.

3. Dahili Bağlantılar

Sitede içerik oluştururken verilerin bağlanma şekli bu kısımda çıkmaktadır. Bu bölümde bağlantı sayısını öğrenebilirsiniz bunun yanı sıra bu verileri indirip saklayabilirsiniz.

4. Manuel İşlemler

Web sitenize Google tarafından belirlenen filtrelemeler bu ölümde yer almaktadır. Siteniz eğer filtreye girmiş ise burdan gerekli manuel spam işlemini belirtir eğer bir filtreleme söz konusu sok ise el ile yapılan spam işlemi bulunmadı olarak yazar. Eğer filtrelenme var ise bu kısımdan Google mesajlarına cevap verebilirsiniz . Google gönderdiğiniz mesajı inceler kurallara uyuyorsanız spam işleminden sitenizi çıkarır.

Google Dizini

1. Dizin durumu

Dizine eklenen son 1 yılın sayfa saysını göstermektedir. Sayfa sayısı içeriğinize göre artıp azalmaktadır. Eğer dizinde artış var ise içerikleriniz arttırmışsınızdır. Azalma var sitenizden içerik silmişsiniz anlamına gelmektedir. Bunları bu bölümden grafik şeklinde indirmenide münkündür.

2. İçerik ve anahtar kelimeleri

Bu bölümde kelime yoğunluğu için çok önemli bir alandır hangi kelime kaç kez kullanıldığı gibi veriler bu kısımda belirtilir. Google spam işlemleri yaparken en çok kelime tekrarı ve benzerlikleri ele alı bu bölümden anahtar kelimeleri inceliyerek kelime tekarlarını azaltabilirsiniz. Bu verileri bilgisayarınıza indirebilmenizde münkündür.

3. Url’leri kaldır

Sitenize Google bot robots.txt dosyasına girerek tarama işlemi yapar ve izinleri kapalı olmayan verilerin indexlemesini böylelikle gerçekleştirir. Url’leri kaldırmak robots.txt tarafından izin verip Google dizininden kaldırmak istediğiniz içerikleri içermektedir.

Tarama

Google webmaster araçlarında en çok kulanılan bölüm  söyleyebilirim. Google indexlemesi kaldırılan indexler bot çağırma site haritası oluşturma gibi bir çok bölümü burda yapılmaktadır.

1.Tarama Hataları

Son 90 gün içerisinde sitenizin Google dizininden kalkıp Google botları tarafından taranıp sayfalara erişememesi sonucunda belirlenmektedir. Günlük 1000 tane tarama hatası silebilmeniz münkündür. Web taraması , Mobil tarama, Özellikli tarama gibi çeşitli bölümlerde oluşan hatalar bu bölümden silinebilmektedir.

2. Tarama İstatistikleri

Google bot son 90 gün içerisindeki tarama istatstikleri bu bölümde yer almaktadır. 3 ayrı istatistik analizi bulunmaktadır. Taranan sayfa sayısı, günlük indirlen kilobayt cinsinden miktar ve  bir sayfayı indirmek için harcanan zaman buda saniselerler ile ölçeklendirilmiştir.

3. Google gibi getir

Google bot çağırma dersimizde Google gibi getir hakkında bilgiler sunmuştuk. Google sitenizin tamamına yada herhangi bir bölümüne manuel olarak Google bot çağırma bölümüdür. Bu bölüm dikkatli kullanılmalı ve bot çağırma aşırıya kaçılmadır.

4. Engellenen Url’ler

Google ve diğer arama motorları tarafından robots.txt tarafından engellenen dosyalar bu bölümde görünmektedir. Erişilmesini istemediğiniz zaman engelleyerek indexlenmesini engelleyebilirsiniz. Google bot sürekli robots.txt dosyasını gezinir ve buna göre indexlemeler gerçekleştirir. Bu bölümden siteniz tarafından engellene dosyaları görebilirsiniz.

5. Site haritaları

Sitenize arama motoru botları daha düzenli indekslemeler yapılması için site haritalarına ihtiyaç duymaktadır. Genelde .xml dosya formatları ile uygun şekilde site haritaları kullanılmaktadır. Birden fazla site haritası yükleyebilirsiniz resimler,videolar ve mobil uygulamalar için çeşitli haritalar bu bölümden eklenip kaldırılabilmektedir.

6. Url Paramatreleri

Google’nin sitenizi daha verimli taramasına yardımcı olmaktadır. Detaylı bilgiyi Url Parametreleri bölümünden inceliyebilirsiniz.

7. Güvenlik Sorunları

Web siteniz herhangi bir saldırıya istemsiz bir şekilde uğradığı zaman kötü amaçlı yazılım uyarısı bu bölüme gelmektedir. Genelde script açıklarından dolayı gözlenmektedir.

Diğer Kaynaklar

 • Yapısal Veri Test Aracı :  Google veri aracı ile  test işlemlerinin gerçekleştiği bölümdür.
 • Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı : Web sayfanızı veri işaretlemenize yardımcı olan bir kaynaktır.
 • E-posta Biçimlendirme Test Aracı: Yapısal veri işaretleme yardımcısı ile gerekli html kodun oluşturulup  burda e-posta kodunun test edilmesi gerçekleştirilir.
 • Google Rehber : Google’de yerel işletme yada şirketlerin yer almasını kolaylaştırmak amacı ile kullanılmaktadır. Harita ve iletişim bilgileri yer almaktadır. Ücretli ve ücretsiz olarak çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar arasında sadece özellik farkı vardır.
 • Google Merchant Center :  Ürün satıcısı iseniz google’ye ürün eklemek istiyorsanız bu bölüm işinize yarayacaktır. Ürünü ekledikten sonra  Google mağazasında satışa sunulmaktadır.  Bu konuda detaylı bilgiyi  Google alışveriş ‘e tıklayarak öğrenebilirsiniz.
 • PageSpeed Insights : Google sayfa hızını bu bölümden öğrenebilirsiniz ve sayfa hızını yükseltmek için neler yapılacağını bu araç ile keşfedebilirsiniz.
 • Özel Arama : Web siteniz için özel arama oluşturup bu kodu web sitenize yerleştirip. Google özel arama  aracından faydalanabilirsiniz.

Laboratuvar

1. Yazar istatistikleri : Bu sayfada sizin doğrulanmış yazar olarak göründüğünüz bölümdür. Google + ile katkıda bulunduğunuz sitelerin yazar istatistikleri bu bölümde yer alır.

2. Anında önizleme :  Sitenizin Url’adresini belirterek sizenizin son durumunu bu bölümden ön izlemesini inceleyebilirsiniz.

Sitenin sol tarafındaki araçları inceledik geri kalan araçlar sitemizin sağ üst köşesindeki çark işaretinde bulunmaktadır.

Site ayarları

Coğrafi hedef : Sitenin coğrafi hedefini bu kısımdan belirleyebilirsiniz. Bölge uzantıları otomatikmen  o coğrafi hedefi alacağından bu konuda bir şey yapmanız gerekmeyecektir.

Tercih alanı : Bu bölümde bir değişiklik yapamıza gerek yoktur sitede www. ilişkilendirilip ilişkilendirilmeyeceğini belirtmektedir.

Tarama hızı : Tarama hızı Google botların ne sıklıkta sitenize uğramasını belirlendiği alandır. Google sunucuyu yavaşlatmadığı sürece sınırlama yapılmamaktadır. Yükselttikçe trafik artacaktır indeklemeler için önemli bir detaydır. Google belirlemesini sağlamak doğru bir karardır.

Adres Değişikliği

Bu bölümden Google sitenizi taşıdıktan sonra adres değişikliği bildirimi yapıldığı bölümdür. Site taşıdığınız zaman Google 301 ile Taşınan sitenin backlink ve pagerank değeride 301 yapılan siteye yönlenecektir.

Google Analytics Mülkü

Bu bölümden Google istatistik verilerini belirlemek için kullanılmaktadır. Google analytics bölümünden sitelerinize mülk ekleyip kaldırabilirsiniz.

Kullanıcılar ve Site Sahipleri

Kulanıcı ve site sahipleri alanında siteniz için birden fazla kullanıcı ekleyebilir ve eklenen kullanıcıları iptal edebilirsiniz.

Doğrulama Ayrıntıları

Doğruma ayrıntılarını burdan takip edip kullanıcının en son ne zaman doğrulandığını bu alandan görmek münkündür. Doğrulama girişimler ile hangi zamanlarda doğrulama yapıldığını. Doğrulanmış sahipler ile hangi mail adreslerindeki kullanıcılar tarafından doğrulamaya bağlı olduğunu görebilirsiniz.

Ortaklar

Doğrulama yaptığınız bir hesabı başka bir kullanıcının yönetmesini ortaklar bölümünden sağlayabiliyorsunuz.

Seo dersleri 18. dersimizde Google webmaster araçlarını A’dan Z’ye ele aldık ve bütün bölümlerini inceledik bu dersi hazırlamak yaklaşık 3 saatimi aldı gayet açıklayıcı bir ders olduğunu ümit ediyorum. Anlaşılmayan kısımları yorum göndererek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Benzer Yazılar
17 Mayıs 2014
Yorumlar ( 1 )
 1. Atmaca dedi ki:

  Teşekkür ederim çok iyi açıklamışsınız…


Seo dersleri sitemizde seo eğitimi alıp güncel seo teknikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Tüm hakları gizlidir.